انتخاب ظرفیت کولرگازی

انتخاب ظرفیت کولرگازی


راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

انتخاب ظرفیت کولرگازی بر اساس متراژ یکی از کارهایی است که شاید خیلی ها قبل از خرید کولرگازی به آن فکر می کنند!

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، یکی از مسائل بسیار اساسی هنگام خرید این دستگاه است زیرا کولرهای گازی در سایزها و ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام مناسب فضاها و محیط‌هایی با متراژ خاصی هستند.

به طوری که اگر ظرفیت کولر گازی کوچک‌تر از محیط باشد، قدرت خنک‌کنندگی نخواهد داشت و امکان آسیب دیدن آن هم وجود دارد. برعکس اگر ظرفیت دستگاه نسبت به محیط بزرگ‌تر باشد، مصرف برق به میزان زیادی بالا می‌رود که نهایتا باید هزینه‌های سنگین مصرف برق را پرداخت کنید.

ظرفیت کولر گازی چگونه تعیین می‌ شود؟

یکی از موارد مهمی که در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ باید مورد توجه قرار بگیرد، تعیین ظرفیت دستگاه است. به همین منظور برای این کار از واحد ظرفیت کولر گازی با عنوان BTU استفاده می‌کنند.

BTU مخفف اصطلاح British thermal units به معنای واحد بریتانیایی حرارت است. BTU نشان دهنده میزان تولید سرما در واحد زمان است.

از این رو هر چه این رقم بزرگ‌تر باشد، به معنای تولید سرمای بیشتری در واحد زمان است. بار سرمایشی BTU عددی است که محاسبه آن به عوامل متعددی بستگی دارد.

به همین منظور وقتی که قصد انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط را دارید، به عدد btu که روی دستگاه نوشته شده است دقت کنید.

کدام معیارها برای انتخاب سایز مناسب کولر گازی اهمیت دارند؟

در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط، باید به معیارهایی توجه کنیم تا دستگاهی که انتخاب و خریداری می‌کنیم برای تولید سرمایش مناسب بوده و از اتلاف انرژی برق جلوگیری شود. همچنین بتواند به خوبی هوای خنک و مطبوعی را در محیط برای ساکنان ایجاد کند.

در ادامه به هر یک از این معیارها به طور مختصر اشاره شده است.

۱٫ نوع آب و هوا

یکی از معیارهای مهم در انتخاب کولر گازی، نوع آب‌وهوای محیط است. به این منظور اگر محل زندگی شما آب و هوای گرم و خشکی دارد، استفاده از کولرهای گازی از نوع پیستونی گزینه مناسبی است.

این کولرها از قدرت خنک‌کنندگی بالاتری برخوردارند.

۲٫ آفتاب‌گیر بودن محیط

محیط‌ها و فضاهایی که آفتاب‌گیر هستند، به دلیل گرم شدن، مسلما نیاز به کولری دارند که BTU آن بالاتر باشد. پس در کنار انتخاب کولر گازی براساس متراژ، باید به نورگیر بودن محیط توجه شود.

۳٫ میزان تردد

میزان تردد یا رفت‌وآمد افراد عامل دیگری است که باعث می‌شود روی BTU کولر گازی تاثیر بگزارد. به عبارتی هر چه افراد بیشتر رفت‌وآمد کنند، باعث افزایش دما شده که باید دستگاهی خریداری کنید که ظرفیت btu آن بالاتر باشد.

پس در کنار انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، باید به میزان تردد افراد هم توجه شود.

۴٫ تعداد حاضرین در محیط

هر فردی که در محیط حضور دارد، به دلیل فعالیت و صرف انرژی، گرما تولید می‌کند. به طور متوسط به ازای هر نفر باید در حدود ۷۰۰ BTU به ظرفیت کولر گازی باید افزوده شود.

بنابراین برای انتخاب کولر گازی به تعداد حاضرین در محیط یا ساکنین منزل هم توجه کنید.

۵٫ تجهیزات و وسایل ایجاد گرما

در انتخاب کولر گازی باید به عامل تجهیزات و وسایلی که گرمازا هستند نیز توجه شود. زیرا با وجود این وسایل میزان BTU کولر گازی باید افزایش یابد.

وسایلی از قبیل اجاق گاز، آبگرمکن و ….. که در آشپزخانه استفاده می‌شود، در صورتی که باعث گرم شدن فضای مجاور آشپزخانه شود، باید BTU دستگاه هم افزایش یابد.

۶٫ بلندی سقف

ارتفاع سقف محیط به طور استاندارد در حدود ۳ متر است. از این رو در محاسبه مساحت محیط باید ارتفاع سقف هم در نظر گرفته شود. هر چه ارتفاع سقف از میزان ۳ متر بیشتر باشد، باید btu کولر گازی هم افزایش یابد.

۷٫ عایق بودن محیط

کولر گازی سیستمی ‌است که هوای گرم داخل محیط را می‌گیرد و پس از خنک کردن، مجددا به درون محیط می‌فرستد. از این رو اگر محیط از عایق‌بندی مطلوبی برخوردار نباشد، باعث تبادل هوای گرم و سرد بین داخل و خارج محیط می‌شود.

در این شرایط کولر گازی برای این که دمای هوای محیط را به میزان دلخواه ساکنان نگاه دارد، باید بیشتر کار کند که در این صورت نیاز به دستگاهی دارید که ظرفیت یا btu آن بالاتر باشد.

عایق بودن دیوارها، استفاده از پنجره‌های دوجداره، استفاده از درزگیرها و ….. از جمله اقداماتی است که به وسیله آنها می‌توان محیط را عایق‌بندی کرد.

۸٫ تعداد درب و پنجره‌ های محیط

از دیگر معیارهایی که در انتخاب کولر گازی باید مورد توجه قرار گیرد، تعداد درب و پنجره‌هاست. به طوری که با افزایش تعداد درب و پنجره‌های محیط، تبادل گرمایی با محیط بیرون بیشتر شده که در این شرایط باید دستگاهی انتخاب شود که ظرفیت یا btu آن بالاتر باشد.

عایق بودن دیوارها، استفاده از پنجره‌های دوجداره، استفاده از درزگیرها و ….. از جمله اقداماتی است که به وسیله آنها می‌توان محیط را عایق‌بندی کرد.

ممکن است در نگاه نخست این گونه تصور کنید که هر چه سایز کولر گازی بزرگ‌تر باشد، میزان سرمایش آن بیشتر شده و باعث مطبوع شدن بیشتر هوای محیط می‌شود. اما اگر دقیق‌تر به موضوع بنگریم این تصور نادرست است. زیرا بالاتر بودن ظرفیت و حجم کولر گازی، نمی‌تواند دلیلی بر افزایش بازدهی و تولید سرمایش بیشتر باشد.

از این رو در صورت نامتناسب بودن سایز کولر گازی با حجم محیط، نه تنها کولر گازی بازدهی مطلوبی نخواهد داشت، بلکه باعث افزایش مصرف برق می‌شود که هزینه‌های زیادی باید بابت آن پرداخت کرد.

به همین دلیل، انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ یکی از موارد بسیار اساسی در انتخاب و خرید این دستگاه است. در صورتی که انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا صورت نگیرد، مشکلاتی از جمله:

  • بالا یا پایین رفتن بیش از حد دمای اتاق
  • عدم رطوبت‌گیری مناسب از محیط
  • بالا رفتن مصرف برق
  • خرابی‌های احتمالی کولر گازی
  • را به بار می‌آورد.

در مقابل، اگر دستگاهی که انتخاب می‌کنید، کوچک‌تر از متراژ محیط باشد و نتواند نیاز مصرف‌کننده را به طور مناسب رفع کند، ممکن است مشکلات دیگری ایجاد شود. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کار کردن پی‌درپی کولر گازی کوچک، باعث خشکی بیش از حد اتاق یا منزل می‌شود.
  • به دلیل این که انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط انجام نشده و دستگاه کوچک‌تر از حجم محیط است، باید دائما کار کند تا دمای محیط را تنظیم کند. در این شرایط روی دستگاه کمپرسور فشار زیادی وارد می‌شود که باعث خرابی‌های پی‌درپی شده، نیاز به انجام تعمیر کولر گازی را به دنبال خواهد داشت.
  • به دلیل این که کولر پی‌درپی هوای محیط را گرفته و خنک کرده و مجددا به محیط انتقال می‌دهد، مصرف برق در طول مدت استفاده بسیار افزایش خواهد یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *