علائم سوختن موتور کولرگازی

علائم سوختن موتور کولرگازی


علائم سوختن موتور کولرگازی

علائم سوختن موتور کولرگازی را می توان در عملکرد ضعیف قطعات وابسته یا مشکلات فنی پیش آمده در روند عملکرد این قطعه یافت.

دلایل سوختن موتور کولرگازی در مدل‌های گوناگون در برخی موارد متفاوت است. بنابراین شناخت علائم سوختن موتور کولر گازی پنجره ای، اسپیلت و نمونه‌های جدیدتر از این نوع وسیله سرمایشی به طور جداگانه‌ای برای رفع مشکل این قطعه انجام می‌شود.

دلایل سوختن موتور کولرگازی چیست؟

دلیل سوختن موتور کولر گازی و علت داغ شدن انواع کمپرسور کولر گازی چیست؟ چگونه می‌توان از این کار پیشگیری کرد؟

این سؤالات از جمله پرسش‌هایی هستند که کاربران هنگام ثبت درخواست تعمیر کولر گازی با کارشناسان فنی در میان می‌گذارند و ما هم در این مقاله به شرح این سوالات پرداخته‌ایم.

ما در این مقاله به ۷ دلیلی که باعث سوختن موتور کولر گازی می‌شود پرداخته‌ایم. پس اگر میخواهید در مورد دلایل سوختن موتور کولر گازی و کمپرسور بیشتر بدانید این مقاله را تا آخر بخوانید.

با موتور کولر گازی بیشتر آشنا شوید

موتور هر یک از لوازم خانگی قلب تپنده آن محصول است. یک یخچال فریزر امروزی و لوکس بدون دارا بودن موتور عملاً قابل استفاده نخواهد بود. یک ماشین ظرفشویی یا لباسشویی نیز حتی اگر مطابق آخرین متدهای روز دنیا طراحی شده باشد، بدون دارا بودن یک موتور قدرتمند قابل استفاده نیست و به عنوان یک شی تزیینی در گوشه آشپزخانه قرار می‌گیرد.

این موضوع برای کولر گازی که یکی از جدیدترین لوازم خانگی و پر کاربردترین آن‌ها هست هم صدق می‌کند. در صورتی که کولر گازی موتور قدرتمندی نداشته باشد، میزان باد سرد یا گرم منتشر شده از دستگاه به اندازه کافی نخواهد بود و نمی‌توان محیط را در عرض چند دقیقه با روش نگه داشتن کولر گازی خنک کرد.

به همین دلیل تولید کنندگان یک موتور قدرتمند برای این محصول در نظر گرفته‌اند. این موتور قادر است در عرض چند دقیقه گرمایش یا سرمایش لازم را برای منازل مختلف تأمین کند. حال تصور کنید که موتور کولر گازی از کار افتاد باشد، تنها در صورتی می‌توان این مشکل را برطرف کرد که دلیل سوختن موتور کولر گازی مشخص شود.

۷ علت سوختن موتور کولر گازی

مشاهده و شناخت علائم سوختن موتور کولر گازی در یافتن علت این مشکل تاثیر بسزایی دارد. برای یافتن دلایل سوختن موتور کولر گازی در مدل‌های معمولی و پیشرفته شناخت علت بروز این مشکلات نقش مهمی دارند.

داشتن اطلاعات کافی در خصوص علت سوختن موتور کولر گازی شرایط را برای سرویس به موقع و نگهداری صحیح از این وسیله سرمایشی پرکاربرد فراهم می‌کند. در این بخش با شرح اصلی ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی با شما همراه خواهیم بود.

۱-روغن کاری نامناسب کمپرسور

یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی روغن کاری نکردن نامناسب موتور است. اگر روغن‌کاری کمپرسور به خوبی انجام نشده باشد، موتور کولر گازی باید به مدت طولانی بدون روغن کار کند. همین موضوع سبب می‌شود که اجزای کمپرسور فرسوده و مستهلک شوند. با مستهلک شدن اجزای موتور کولر گازی، موتور دستگاه به مرور از کار خواهد افتاد.

۲-استفاده از روغن بی‌کیفیت برای روغن کاری

استفاده از تجهیزات اولیه نگهداری موتور کولر گازی مثل روغن باید تحت نظارت افراد متخصص انجام شود. همانطور که در ادامه اشاره خواهیم داشت روغن بی کیفیت و نامناسب بر عملکرد موتور کولر در طولانی مدت اثر نامطلوبی دارد.

از دیگر عواملی که می‌تواند سبب خرابی کمپرسور شود، می‌توان به بی‌کیفیت بودن روغن استفاده شده برای روغن کاری کمپرسور اشاره کرد. در صورتی که روغن کیفیت لازم را نداشته باشد، پس از چند ماه کار کردن کمپرسور حالتی چسبناک پیدا خواهد کرد.
برای انتخاب روغن مناسب برای روغن کاری کمپرسور باید تخصص کافی درباره نحوه کار کردن کمپرسور داشته باشید تا بتوانید روغنی را انتخاب کنید که سبب ایجاد اختلال در عملکرد موتور کولر گازی نشود.
این موضوع یکی از انواع دلیل سوختن موتور کولر گازی است. اگر نمی‌خواهید موتور کولر گازی دچار مشکل شود، باید از تعمیرکاران خبره برای سرویس کولرگازی استفاده کنید.

۳- خرابی و نیاز به تعمیر فن کولر گازی

معیوب بودن قطعه فن و عدم توجه به مشکلات پیش آمده در عملکرد آن به مرور زمان با برور مشکلاتی در کاکرد کولر گازی همراه است. به چند نمونه از این موارد به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت.

کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع خانگی دارای فن‌های مختلف است. چه فن داخلی کولر گازی دچار مشکل شده باشد و چه فن بیرونی دستگاه خوب کار نکند، کمپرسور کولر گازی فشار زیادی را هنگام استفاده تحمل می‌کند و دیر یا زود خواهد سوخت.

بنابراین در صورتی که خدمات تعمیر کولر گازی را به موقع انجام دهید، نگرانی از بابت این که موتور کولر گازی صدمه ببیند و بسوزد نخواهید داشت؛ اما در صورتی که این کار را به فراموشی بسپارید، باید دیر یا زود منتظر باشید که کولر گازی به دلیل سوختن موتور یا صدمه دیدن قطعات مختلف خاموش شود. در این زمان باید هزینه‌ای چندین برابر بیشتر از هزینه نرمال برای تعمیر دستگاه در نظر داشته باشید.

۴-بروز مشکل در سیم کشی کولرگازی

یکی از تخصصی ترین اقداماتی که در راه اندازی کولرگازی خصوصا برای ایجاد ارتباط بین یونیت داخلی و بیرونی باید به آن توجه داشت سیم کشی کولر گازی است. اتصالی‌ها و عدم برقراری صحیح جریان برق در سیم کشی کولر روی عملکرد موتور تاثیر داشته و منجر به سوختن موتور کولر می‌شود.

در صورتی که از درون کولر گازی بوی سوختن به مشام می‌رسد، این احتمال وجود دارد که گرد و خاک زیادی درون کولر گازی به مرور انباشته شده باشد و سبب تولید این بو شود. اگر پس از چند ماه کولر گازی را روشن کردید و این بو به مشام رسید، چند ثانیه منتظر بمانید. در صورتی که بو از بین برود، دستگاه مشکلی ندارد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.
اما در صورتی که بوی سوختگی همچنان به مشام می‌رسد و حتی بیشتر هم شده است. این احتمال وجود دارد که سیم‌های کولر گازی دچار اتصالی شده باشند. در صورتی که سیم‌ها اتصالی کرده باشند، موتور کولر گازی اولین قسمتی است که صدمه می‌بیند.
اگر دلیل سوختن موتور کولر گازی، اتصالی و بروز مشکل برای سیم کشی‌های درون دستگاه باشد.

۵- نوسان برق شهری

از دیگر دلایل سوختن موتور کولر گازی می‌توان به نوسانات مداوم برق شهری اشاره داشت. نکات ارائه شده در این قسمت بیانگر علت بروز این مشکل است.

یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن لوازم برقی و الکترونیکی که در اغلب منازل استفاده می‌شوند، بروز نوسان برق شهری است. در صورتی که برق شهر نوسان داشته باشد و ولتاژ آن در بازه‌های زمانی مختلف تغییر کند، این احتمال وجود دارد که موتور یخچال، لباسشویی، کولر گازی و … نیم سوز شود یا به طور کامل از کار بیفتد.
اگر موتور کولر گازی به دلیل نوسان برق دچار مشکل شده باشد، باید آن را تعمیر کنید. در صورتی که مشکلی که برای موتور رخ داده قابل جبران نباشد، باید کاربر نسبت به تعویض موتور دستگاه اقدام کند.

۶-کم بودن گاز مبرد کولر گازی

سرویس دوره‌ای کولر گازی و توجه کافی به میزان شارژ گاز کولر گازی در عملکرد موتور این دستگاه تاثیر مستقیم دارد. بنابراین بر اساس نکات بیان شده در این قسمت یکی از دلایل سوختن موتور کولر گازی را می‌تواند کمبود گاز مبرد در کولر دانست.

از جمله مشکلاتی که می‌تواند برای کولر گازی‌های مختلف رخ دهد، کمتر شدن میزان گاز مبرد از حد نرمال است. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که کاربران از گاز خنک کننده مناسب برای شارژ گاز کولر گازی استفاده نمی‌کنند یا این که سرویس و شارژ گاز کولر گازی را به موقع انجام نمی‌دهند.
کم بودن شارژ گاز کولر گازی سبب می‌شود که دستگاه خشک کار کند. این خشک کارد کردن به موتور کولر گازی فشار زیادی وارد خواهد کرد و همین موضوع سبب می‌شود که موتور دستگاه از کار بیفتد.
اگر دلیل سوختن موتور کولر گازی، کمبود شارژ گاز دستگاه باشد، باید پس از انجام تعمیرات کولر گازی نسبت به انجام شارژ گاز کامل یا تکمیلی دستگاه اقدام نمایید. همچنین باید حتماً سرویس کولر گازی را به موقع انجام دهید تا این مشکل دوباره رخ ندهد و مجبور نباشید چندین و چند بار تعمیر کولر گازی و تعویض موتور دستگاه را انجام دهید.

۷-نصب نامناسب کولر گازی

عدم اجرای صحیح نصب و راه اندازی کولرگازی از دلایل سوختن موتور در این دستگاه است. در دو نکته زیر به تفصیل در این خصوص توضیح داده شده است.

  • یکی دیگر از دلایل سوختن موتور کولر گازی و از کار افتادن دستگاه، عدم توجه به نصب درست کولر گازی است. برخی از کاربران بدون توجه به نکاتی که در دستورالعمل ذکر شده، این محصول را نصب کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند.
  • از جمله مشکلاتی که به دلیل نصب نامناسب دستگاه رخ می‌دهد و سبب آسیب وارد شدن به موتور کولر گازی و سوختن آن می‌شود، عدم بررسی میزان شارژ گاز دستگاه، سیم کشی نادرست کولر گازی و نامناسب بودن محل نصب کولر گازی و حبس شدن هوای خنک درون آن است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *